V sobotu 11. 3. 2023, neváhalo dvacet studentů z tříd N1, N2 a MA2 obětovat volný den a jeli se školou poznávat historii. V hrozném počasí (teploty kolem nuly, sníh s deštěm a silný vítr) absolvovali exkurzi do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau.

Do Polska nás dopravil pohodlný autobus cestovní kanceláře České kormidlo. Sychravé počasí bylo už ráno v Česku a dokreslovalo ponurou atmosféru místa po celou dobu prohlídky i při cestě domů.

Po absolvování bezpečnostní prohlídky při vstupu do první části tábora Auschwitz (Osvětim), jsme nafasovali sluchátka a byli nám přiděleni slovenští průvodci. I když se v areálu tábora pohybovalo velké množství návštěvníků, všude panovalo ticho. Průvodci mluvili do svých mikrofonů mírně ztišeným hlasem a návštěvníci pozorně poslouchali a velmi málo mluvili, spíš vůbec.

Exkurze byla rozdělena na dvě části. V Osvětimi jsme nejen shlédli ikonická místa s hromadami věcí, které patřily vězňům (brýle, boty, nádobí, kufry …), ale také místnosti, ve kterých byli vězni ubytováni a vězněni. Od průvodců jsme se dozvěděli také základní fakta a neznámé příběhy, které nám mohli převyprávět, jelikož měli možnost se setkat s lidmi, kteří pobyt v táboře přežili.

Poté jsme opět nasedli do autobusu, kde jsme se alespoň na chvíli trochu zahřáli, a přejeli jsme do druhé části tábora – Birkenau (Březinka), kde jsme opět s průvodci pokračovali přes notoricky známou bránu s kolejemi, přes rampu, kde probíhaly selekce, přes pláně, ze kterých trčely komíny v místech, kde stávaly baráky pro vězně, až po ruiny plynových komor a krematoria, které při ústupu nacisti vyhodili do povětří.

Návštěva koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau v nás zanechala velmi silný dojem a utvrdila nás v tom, že je třeba neustále připomínat hrůzy, jakých je člověk schopen, abychom je ve svém životě nebyli ochotni připustit.

foto v galerii

Střední škola Odry

Jsme střední škola zaměřená na tzv. službové obory. Pokud tě baví práce s lidmi a máš šikovné ruce, jistě si u nás vybereš. Kreativitu uplatníš jako KADEŘNÍK, cit pro druhé jako MASÉR, pokud jsi spíše technik, bude tě bavit AUTOMECHANIK a pokud jsi v kuchyni jako doma, bude z tebe skvělý KUCHAŘ-ČÍŠNÍK. Teoretický výuka probíhá v Odrách nebo Vítkově, praxe jsou v Kopřivnici, Novém Jičíně, Odrách, Vítkově a Vítkově-Podhradí. Pokud bydlíš dál, nemusíš dojíždět, ale můžeš se ubytovat na Domově mládeže.

EU