fotky v galerii MILÁNO – Erasmus+

12. ZPRÁVA

Posíláme poslední pozdrav z Milána.
Sobota už pracovní nebyla, vlastně jsme jen balili a loučili se s lidmi i prostředím. Podívali jsme se na nejkrásnější místa, vmísili se do davu a vdechovali atmosféru tohoto nezapomenutelného města.
A jako pokaždé i nyní jsme objevili něco nového – protentokrát to byly mrakodrapy a zelené domy. Vyfotili jsme se s novým vozem Tesla, na hlavním náměstí jsme shlédli vystoupení pouličních cvičenců. Večeři jsme měli v bistru. Velmi se těšíme domů, ale určitě nám bude chybět srdečnost a bezprostřednost místních lidí, jejich temperament. Nepocítili jsme aroganci, ale ochotu pomáhat. Děkujeme všem, kteří nám to umožnili, nashledanou v Odrách!

Za všechny zprávy z Milána děkujeme paní učitelce Šárce Rozkopalové.👏👍

11. ZPRÁVA

Další jarní pozdravy z Milána. 🇮🇹🇮🇹🇮🇹
Naše činnost začínala v pátek mimořádně brzy, protože v 0:01 hod jsme s Tondou cestovali taxíkem🚖 z pohotovosti👨‍⚕️, kde mu zašívali sklem pořezaný malíček🖐. Dobří lidé se najdou všude, do nemocnice nás dovezl majitel ubytovny pan Marko a vrátili jsme se po několika hodinách. Nešťastná náhoda!
Ráno proběhlo rozloučení s EVOLVO a následovala cesta do centra města. Vzhledem ke krásnému počasí☀️☀️☀️ byly ulice přeplněné lidmi👧🧒👦👩🧑👨👩‍🦱👨‍🦱👩‍🦰👨👱‍♀️👱‍♂️👩‍🦳👨‍🦳👩‍🦲👨‍🦲👨‍🦰🧓👴👲👳‍♀️👳‍♂️🧕.
Měli jsme se báječně, nicméně čertík opět vystrčil růžky👿👿👿 a odpoledne, při cestě domů, žena ruské národnosti okradla jednu z našich dívek, vzala jí z kabelky peníze💶💶💶. Po prudké hádce byla většina peněz vrácena. Nic dalšího nechybělo. Musíme být neustále ve střehu❗️❗️❗️. Teď odpočíváme a těšíme se na sobotu, poslední den našeho pobytu. Tak nashledanou zítra!

10. ZPRÁVA

Zdraví Svatý Valentýn!❤️❤️❤️
Tento den je opravdu výjimečný. Byli jsme naposledy v práci 🏁🏁🏁a dopsali jsme povinné dokumenty📝📝📝. Loučení se neobešlo bez dojetí😪😪😪 a porozumění, předali jsme drobné dárky🎁, hlavně Štramberské uši👂👂👂. Zachutnaly opravdu všude😋😋😋. Zítra se sejdeme se zástupci EVOLVO, odevzdáme žádané materiály a jsme volní. Maséři, kadeřnice i kosmetičky celý den vzorně spolupracovali, skončili jsme před pár minutami. Počasí je nadále velmi krásné🌤☀️. Vloudil se pouze jeden stínek. Metro bylo tak přeplněné👥👥👥👥👥👥👥👥👥👥, že nás na zastávce uvěznilo a musely jsme se s kosmetičkami posbírat postupně. Přejeme Vám krásný večer!

9. ZPRÁVA

Je večer, jsme všichni doma a v pořádku. Na pracovištích jsme dnes doplňovali společnou fotodokumentaci📷📷, naše zdejší působení se totiž nezadržitelně chýlí ke konci 🏁 a plníme poslední úkoly z EVOLVA. Paní učitelka v práci navštívila kosmetičky. Maséři se odpoledne za značného úsilí pokusili kompletovat kolekci fotografií a zítra vzhůru na poslední povinná lejstra📝📝📝. Kadeřnice pracují i na sobě navzájem, ovšem tak usilovně, že se zřejmě vrátí bez vlasů. V této věci je Anežka nejpokročilejší.
Ani nevíme jak, ale brzy budeme jen vzpomínat. Pátek a sobotu hodláme dokonale vyplnit. Doufáme, že nám to krásné počasí vydrží až do konce pobytu a nebe bez mráčku přetrvá i ve vztazích mezi námi. Těšíme se domů!!!!

8. ZPRÁVA

Posíláme pozdravy ze stále vysluněného Milána☀️. Počasí i nálada skvělá😃😃😃, zdravotní stav všech dobrý💪❤️.
Nejprve se musíme vrátit k včerejšku. Už v noci kosmetičky začaly s oslavou narozenin🥳🥳🥳. Svou radost dvě z nich završily později malinkým tetováním. Bolest snášely snadno, tatér byl mladý, laškovný a pohledný, to se pak zvládá všechno.
Dnešek probíhal ve znamení pracovních povinností. Nejvíce vděku za svou činnost zažívají maséři👐👐, stáří lidé z domova důchodců si s nimi italsky povídají rádi, odpověď není důležitá. Všechna děvčata jsou bella😍😍😍.
Paní učitelka šla hledat akvárium🐠🐟🐡🦀🐙, kde měl být vstup zdarma, ale nakonec z toho bylo 5€, tak se vydala pro vylepšení nálady na Via Napoleone. Jedná se o zdejší nejluxusnější ulici, kde najdete obchody světových módních firem🧥🥼👚👕👖👔👗👠👟👜. Dokládáme fotografiemi, které si laskavě pro lepší představu zvětšete, zejména tenisky od Valentyna zdobené labutěnkou nesmí vaší pozornosti uniknout (viz www.instagram.com/p/BtyZ_qAFJQ-/) Večer už nikam nepůjdeme, píšeme domů, díváme se na filmy. Pro dnešek končíme, dobrou noc, a ať se všem o těch teniskách zdá!

7. ZPRÁVA

Je pondělí a s ním jsme vstoupili do druhé poloviny našeho působeni v Miláně. Počasí je opět krásné a teplé, ale fouká silný vítr🌬💨🌬. Kosmetičky si užívaly volna a vydaly se nakupovat dárky pro své blízké. Ostatní odjeli do práce. Spíše chtěli odjet, ale selhala vlaková doprava🚃🚄🚅🚈🚂🚆🚊🚉. Maséři propadli panice😱😲🙀, měli strach, že se opozdí, a tak omylem vlezli do vlaku, který jel neznámo kam. Když vystoupili, Anežka pronesla – Nevím, kde jsme, ale je tu krásně.
Důkazem je fotografie se zasněženými štíty Alp v pozadí🗻🗻🗻. I takové věci se zde odehrávají. Stále nás udivuje velké množství bezdomovců, pro běžence je těžké si najít nějakou práci, smutný pohled. Večer chceme prožit klidně, totéž přejeme i vám.

6. ZPRÁVA

Dobrýýýý večer, ČESKO!
Hlásíme se z Milána a zdravíme všechny, kteří jsou daleko od nás a přeci blízcí. Konečně víkend!!! Jen kosmeticky musely ještě v sobotu do práce. V pátek večer jsme se ještě jednou poradily, jak si vést na pracovištích, a vypadá to, že se všechno uklidnilo. Ostatní, tedy maséři a kadeřnice, si užívali krásného dne. Prošli jsme hlavní turistické trasy, navštívili Duomo, nejkrásnější katedrálu zdobenou různými mramory a více než dvěma tisíci soch. Nebyli bychom to ani my, aby se do této pohody nevloudila chybička. Jedné z nás v okamžiku nepozornosti zmizela peněženka s doklady a penězi. Ve spolupráci s agenturou a místními karabiniery jsme zajistily všechno potřebné, jen peníze jsou na sekeru. Musíme si dávat velký pozor. Večer někam vyrazíme. Dnes bylo všude obrovské množství lidí. Každý se chce bavit a my jsme na tom stejně! Tedy vzhůru za zábavou! 🎉

Nedělní pozdrav z mlhavého a nevlídného Milána. Především, dnes jsme si trochu pospali. Po snídani jsme odcestovali metrem i vlakem na prohlídku Castelli Sforzesco. Jedná se o monumentální komplex propojených objektů s expozicemi hudebních nástrojů, keramikou a uměleckými předměty, obrazy i nábytkem. Dost to unaví, taky jsme prochladli🌬🌬. Všude hodně studentů nám podobným. Nakoupili jsme něco dárků 🎁🎁🎁 a uprchli do tepla našeho současného domova. Odpočinuli jsme si, připravili se na další pracovní týden. V naší ubytovně přibyli noví spolubydlící – studenti z Maďarska. To je pro dnešek všechno, posíláme srdečné pozdravy vám všem.

5. ZPRÁVA

V pátek jsme vstali do krásného dne, žáci se odebrali na svá pracovní místa a paní Rozkopalová obcházela zajímavá místa, která chceme o víkendu poznat. Musíme pečlivě vybírat, peníze nejsou nazbyt. Odpoledne jsme vyplňovali povinnou administrativu pro EVOLVO, v pondělí se musí odevzdat a není toho málo. Večer jsme trochu debatovali o tom, jaká byla naše očekávání a jaká je skutečnost. Zjišťujeme, že ne vždy se požadavky místních salonů shodují s obsahem našeho učebního plánu. Někdy se to všechno skloubit dá, ale někdy ne. Ta jazyková bariéra👅👅👅!! Italský personál angličtinu láme, jak se dá, a my jakbysmet.

Teď o něčem jiném. Na ulicích máme možnost vidět spoustu žebráků, používají různé finty, jak z lidí vytáhnout peníze💶. Vedle nich zase na mnoha místech vystupují pouliční hudebníci 🎷🎸🎻nebo malíři🤹‍♂️🎭🎨, promenádují se holubi🐦🐦🐦. Musíte neustále dávat pozor❗️

4. ZPRÁVA

Hlásíme se z MILÁNA 🇮🇹🇮🇹🇮🇹
Dnešní cesta do zaměstnání začala nečekanou událostí. Žlutá trasa metra byla zastavena, musely jsme improvizovat autobusovou dopravou🚌. Na správný směr nás naváděli mobilem📱 anglicky z agentury. Nakonec se kosmetičky do práce dostavily, i když se zpožděním.🕖 Ostatní nastoupili bez problémů. Všude už panují docela přátelské vztahy a naši žáci postupně dostávají těžší úkoly✂️✂️✂️. Není nouze o pochvaly od zákazníků.👏👏👏Držte nám palce, ať to vydrží.
V ubytovně se zavedl režim, jídlo nám začíná připadat trochu stejné. Počasí se zhoršilo, je sychravo, zataženo☁️☁️☁️💨, ale neprší. Prohlídku centra si necháváme na sobotu a neděli. Kolem našich děvčat už krouží chlapci. Zatím všichni zdrávi. Oslavili jsme Veroniky🥳🥳🥳. Zdravíme domov!

3. ZPRÁVA

V Miláně bylo dnes opět velice krásné počasí☀️☀️☀️, které jsme ale moc nevyužili, protože všichni jsou už v plném pracovním nasazení 💇‍♀️💇‍♂️💆‍♀️💆‍♂️na krásných moderních pracovištích. Těžko si zvykáme na dlouhé dojíždění🚇🚇 na provozovny, minimálně hodina tam a zase nazpátek, několik přestupů a tlačenice lidí. Člověk vidí opravdu všechno. Neuvěřitelná směsice ras🐶🐱🐭🐹🐰🦊🐻🐼, jak se blížíte k periferií, tak cizinců přibývá. Italové jsou k nám vlídní, pomáhají. Projevuje se na nás únava, ale jsme zdraví. Neuvěřitelné je panorama Alp🌄. Prohlídky města a památek budou až o víkendu, to se z nás stanou praví turisté. Někteří už vzpomínají na domov, zdravíme všechny ve škole.

2. ZPRÁVA

Zdravíme ze stále vysluněného ☀️Milána. Nebe je čisté jako sklo, ráno chlad a ve dne tepleji. Dnes nově zahájily svou pracovní zkušenost kosmetičky. Mají to velice daleko a jsou rozdělené na dvě pracoviště. Provozovny mají moderní vzhled.
Maséři se vrátili dříve, jejich dnešní prací bylo pečovat o staré lidi. Po obědě a odpočinku se vydali v doprovodu paní učitelky na průzkum okolí ubytovny, krásně se prošli a pak ochutnali silnou kávu☕️☕️☕️ v místní kavárně na korzu. Výborná😋😋😋. Dnes už jen odpočinek, máme to zapotřebí.
Jídla máme víc než sníme, pizza🍕, rizoto, těstoviny🍝, snídani sestavujeme z více možností, cereálie, bílý chleba🍞, Nutella, džem, ovocný nápoj a ovoce🍏🍎🍐🍊🍌🍇, atd. Jen si všechno nachystat a zabalit. Nikdo opravdu nehladoví😋.
Taky zde trvají na tom, že se třídí odpad. ♻️♻️♻️
Pouze jedna stinná stránka… Italové jsou drobní a štíhlí, tak máme o čem přemýšlet. 🤔🤔🤔

  1. ZPRÁVA

Krásný slunečný den přejeme z Milána.
Dlouhou cestu nám zpestřila společnost maďarských studentů, které jsme po cestě přibrali do autobusu, a hlavně Tonda, který se ukázal jako rozený showman. Ubytování je útulné. Už se těšíme, co nám přinesou další dny.

 

 

Střední škola Odry

Jsme střední škola zaměřená na tzv. službové obory. Pokud tě baví práce s lidmi a máš šikovné ruce, jistě si u nás vybereš. Kreativitu uplatníš jako KADEŘNÍK, cit pro druhé jako MASÉR, pokud jsi spíše technik, bude tě bavit AUTOMECHANIK a pokud jsi v kuchyni jako doma, bude z tebe skvělý KUCHAŘ-ČÍŠNÍK. Teoretický výuka probíhá v Odrách nebo Vítkově, praxe jsou v Kopřivnici, Novém Jičíně, Odrách, Vítkově a Vítkově-Podhradí. Pokud bydlíš dál, nemusíš dojíždět, ale můžeš se ubytovat na Domově mládeže.

EU